Jak stworzyć mapę myśli

Co chcesz zrobić z mapami myśli?

Chcę dowiedzieć się więcej o mapach myśli.
Chcę stworzyć własną mapę myśli na Lucidchart.

Stwórz mapę myśli, aby uporządkować swoje myśli, generować nowe pomysły i poprawić kreatywność. Ten przewodnik pokaże Ci, jak stworzyć niesamowitą mapę myśli wszystkich Twoich potrzeb.

2 minuta czytania

Chcesz stworzyć własną mapę myśli? Wypróbuj Lucidchart. Jest szybki, łatwy i całkowicie darmowy.

Stwórz mapę myśli

1. Zacznij od głównej koncepcji

Najpierw określ główny cel swojej mapy myśli i zapisz go. Ponieważ mapy myśli zaczynają się od wewnątrz i rozwijają na zewnątrz, twoja główna idea stanie się głównym tematem diagramu. Twoją główną koncepcją może być:

 • Problem, który próbujesz rozwiązać

 • Projekt, na temat którego przeprowadzasz burzę mózgów

 • Trudna koncepcja, której próbujesz się nauczyć

Powiedzmy, że musisz napisać esej o Benjaminie Franklinie. W tym przypadku Benjamin Franklin byłby główną koncepcją, ponieważ to na nim koncentruje się esej.

Główna koncepcja - Benjamin Franklin

2. Dodaj gałęzie odchodzące od głównej koncepcji

Teraz, kiedy już określiłeś główny cel swojej mapy myśli, dodaj gałęzie, które nakreślą najbardziej podstawowe podtematy. Gałęzie te powinny pomóc w rozpoczęciu porządkowania informacji. Nie wypisuj zbyt wielu szczegółów, słowa kluczowe i krótkie frazy w zupełności wystarczą.

W przypadku naszego eseju o Benjaminie Franklinie główne podtematy, które powinieneś umieścić na mapie, to główne gałęzie, które opisują jego życie. Więcej szczegółów dotyczących tych początkowych gałęziach zostanie uwzględnione w miarę dodawania kolejnych gałęzi.

Pierwsze galęzie mapy myśli

Tworzenie diagramów jest szybkie i łatwe dzięki Lucidchart. Rozpocznij bezpłatny okres próbny już dziś, aby rozpocząć tworzenie i współpracę.

Stwórz mapę myśli

3. Zgłębiaj tematy, dodając kolejne gałęzie

Po zidentyfikowaniu głównych tematów w ramach swojego tematu głównego, dodaj więcej kształtów, aż zabraknie cennych informacji. Upewnij się, że kontynuujesz porządkowanie informacji, umieszczając najważniejsze rzeczy bliżej głównego kształtu koncepcji, a bardziej szczegółowe szczegóły dalej.

4. Dodaj obrazy i kolory

Utrzymuj porządek na mapie myśli, używając standardowych kolorów dla różnych poziomów myśli na diagramie. Jeśli korzystasz z Lucidchart, kolory będą regulowane za Ciebie. Co więcej, używanie obrazów pomoże ci zarówno wizualizować, jak i zapamiętywać różne części twojej mapy myśli. Obrazy mogą być również używane do łączenia kształtów zamiast tradycyjnego kształtu pudełka.

W naszym przykładzie z Benjaminem Franklinem dodawaliśmy więcej gałęzi, dopóki nie byliśmy gotowi do napisania eseju. Gdybyśmy uczyli się do egzaminu zamiast pisać esej, używane ikony mogłyby być szczególnie pomocne w poprawie zapamiętywania.

Ukończona mapa myśli dotycząca Benjamina Franklina

Stwórz mapę myśli w Lucidchart

Lucidchart ułatwia tworzenie i stylizowanie pięknych map myśli bezpośrednio w przeglądarce internetowej. Aby łatwo utworzyć mapę myśli w przeglądarce, najpierw musisz zarejestrować się w Lucidchart.


Lucidchart to niesamowite narzędzie, które sprawi, że uporządkowanie nawet skomplikowanych problemów będzie bardzo proste. Kontynuując tworzenie map myśli, przekonasz się, że Lucidchart jest niezwykle łatwy w użyciu zarówno dla początkujących, jak i bardziej zaawansowanych użytkowników.

Chcesz stworzyć własną mapę myśli? Wypróbuj Lucidchart. Jest szybki, łatwy i całkowicie darmowy.

Zacznij

 • Cennik
 • Indywidualny
 • Zespół
 • Przedsiębiorstwo
 • Kontakt z działem sprzedaży
PrywatnośćPrawnyPliki cookie
 • linkedin
 • twitter
 • instagram
 • facebook
 • youtube
 • glassdoor

© 2023 Lucid Software Inc.