Jak stworzyć mapę myśli

Jak stworzyć mapę myśli

Co chcesz zrobić z mapami myśli?

Chcę dowiedzieć się więcej o mapach myśli.

Chcę stworzyć własną mapę myśli na Lucidchart.

Chcę stworzyć mapę myśli na podstawie gotowego modelu.


Stwórz mapę myśli, aby uporządkować swoje myśli, generować nowe pomysły i poprawić kreatywność. Ten przewodnik pokaże Ci, jak stworzyć niesamowitą mapę myśli wszystkich Twoich potrzeb.

2 minuta czytania

Chcesz stworzyć własną mapę myśli? Wypróbuj Lucidchart. Jest szybki, łatwy i całkowicie darmowy.

Stwórz mapę myśli

1. Zacznij od głównej koncepcji

Najpierw określ główny cel swojej mapy myśli i zapisz go. Ponieważ mapy myśli zaczynają się od wewnątrz i rozwijają na zewnątrz, twoja główna idea stanie się głównym tematem diagramu. Twoją główną koncepcją może być:

 • Problem, który próbujesz rozwiązać

 • Projekt, na temat którego przeprowadzasz burzę mózgów

 • Trudna koncepcja, której próbujesz się nauczyć

Powiedzmy, że musisz napisać esej o Benjaminie Franklinie. W tym przypadku Benjamin Franklin byłby główną koncepcją, ponieważ to na nim koncentruje się esej.

Główna koncepcja - Benjamin Franklin

2. Dodaj gałęzie odchodzące od głównej koncepcji

Teraz, kiedy już określiłeś główny cel swojej mapy myśli, dodaj gałęzie, które nakreślą najbardziej podstawowe podtematy. Gałęzie te powinny pomóc w rozpoczęciu porządkowania informacji. Nie wypisuj zbyt wielu szczegółów, słowa kluczowe i krótkie frazy w zupełności wystarczą.

W przypadku naszego eseju o Benjaminie Franklinie główne podtematy, które powinieneś umieścić na mapie, to główne gałęzie, które opisują jego życie. Więcej szczegółów dotyczących tych początkowych gałęziach zostanie uwzględnione w miarę dodawania kolejnych gałęzi.

Pierwsze galęzie mapy myśli

 

Chcesz stworzyć własną mapę myśli? Wypróbuj Lucidchart. Jest szybki, łatwy i całkowicie darmowy.

Stwórz mapę myśli

3. Zgłębiaj tematy przy pomocy Collaborative AI

Po zidentyfikowaniu głównych obszarów tematycznych możesz użyć Collaborative AI, aby wygenerować więcej pomysłów lub dodać pytania, które pomogą rozwinąć pomysł. Możesz także użyć sztucznej inteligencji do podsumowania całej mapy myśli, co umożliwia podzielenie się kluczowymi wnioskami i podjęcie kolejnych kroków.

4. Dodaj obrazy i kolory

Utrzymuj porządek na mapie myśli, używając standardowych kolorów dla różnych poziomów myśli na diagramie. Jeśli korzystasz z Lucidchart, kolory będą regulowane za Ciebie. Co więcej, używanie obrazów pomoże ci zarówno wizualizować, jak i zapamiętywać różne części twojej mapy myśli. Obrazy mogą być również używane do łączenia kształtów zamiast tradycyjnego kształtu pudełka.

W naszym przykładzie z Benjaminem Franklinem dodawaliśmy więcej gałęzi, dopóki nie byliśmy gotowi do napisania eseju. Gdybyśmy uczyli się do egzaminu zamiast pisać esej, używane ikony mogłyby być szczególnie pomocne w poprawie zapamiętywania.

Ukończona mapa myśli dotycząca Benjamina Franklina

 

Stwórz mapę myśli w Lucidchart

Lucidchart ułatwia tworzenie i stylizowanie pięknych map myśli bezpośrednio w przeglądarce internetowej. Aby łatwo utworzyć mapę myśli w przeglądarce, najpierw musisz zarejestrować się w Lucidchart.


Dodatkowe zasoby

Lucidchart to niesamowite narzędzie, które sprawi, że uporządkowanie nawet skomplikowanych problemów będzie bardzo proste. Kontynuując tworzenie map myśli, przekonasz się, że Lucidchart jest niezwykle łatwy w użyciu zarówno dla początkujących, jak i bardziej zaawansowanych użytkowników.

Chcesz stworzyć własną mapę myśli? Wypróbuj Lucidchart. Jest szybki, łatwy i całkowicie darmowy.

Zacznij

 • Cennik
 • Indywidualny
 • Zespół
 • Przedsiębiorstwo
 • Kontakt z działem sprzedaży
PrywatnośćPrawnyUstawienia plików cookiePolityka plików cookie
 • linkedin
 • twitter
 • instagram
 • facebook
 • youtube
 • glassdoor
 • tiktok

© 2024 Lucid Software Inc.