jak zaprojektować schemat blokowy

Jak zaprojektować schemat blokowy

Czas czytania: około 3 min

Tematy:

 • Poradniki

Nie musimy Cię pewnie przekonywać, że schematy blokowe pozwalają szybko i łatwo przedstawić złożone procesy i pomysły. Często jednak schematy blokowe są niechlujne, nieuporządkowane i mylące, przez co nie przekazują informacji w sposób tak jasny, jak tego oczekujesz.

Na przykład, który z tych schematów wygląda bardziej atrakcyjnie? Schemat po lewej stronie może być trudny do zrozumienia, ponieważ jest monochromatyczny, a kształty i linie nie są wyrównane. W schemacie po prawej stronie zastosowano odpowiednie wyrównanie oraz różne kolory, rozmiary i kształty czcionek, aby ułatwić zrozumienie informacji.

dobry i zły schemat

Skorzystaj z pięciu poniższych wskazówek, aby zwiększyć przejrzystość i skuteczność swoich schematów online za pomocą kilku dodatkowych kliknięć.

Wskazówka 1: Orientacja

Linie i strzałki prowadzą użytkowników przez kolejne elementy diagramu. Upewnij się, że każdy kształt jest połączony z innymi kształtami i pamiętaj o pierwszej zasadzie diagramów przepływu: linie i strzałki powinny być skierowane od góry do dołu lub od lewej do prawej.

Wskazówka 2: Punkty początkowe i końcowe

Wyraźnie zaznacz, gdzie zaczyna się i gdzie kończy schemat. Często do oznaczenia początku i końca schematu blokowego używa się kształtu terminatora, ale możesz też użyć umiejscowienia (lewa górna część dla początku, prawa dolna dla końca), koloru (zielony dla początku, czerwony dla końca) lub rozmiaru, aby wyraźnie pokazać, gdzie należy rozpocząć, a gdzie zakończyć proces.

Wskazówka 3: Kolor

W przypadku kolorów – więcej nie znaczy lepiej. Staraj się użyć maksymalnie trzech kolorów w jednym diagramie.

Upewnij się też, że wybierasz kolory, które do siebie pasują, żeby Twój schemat nie raził w oczy. Jednym z łatwych sposobów na znalezienie kolorów uzupełniających jest wykorzystanie obrazu marki jako inspiracji. W Lucidchart możesz skopiować i wkleić obrazek do diagramu, użyć narzędzia pipety do dopasowania kolorów, a następnie usunąć obrazek po zakończeniu pracy. Obejrzyj poniższy film instruktażowy na YouTube.

Jeśli będziesz prezentować swój diagram za pomocą projektora, unikaj gradientów, przezroczystości i cieni – mogą nie być dobrze widoczne.

Wskazówka 4: Kształty

W standardowych schematach blokowych każdy kształt ma swoje znaczenie. (Zapoznaj się z naszym postem na temat wspólnych symboli i notacji schematów blokowych). Nawet jeśli nie przestrzegasz dokładnych zasad dla każdego kształtu, użycie różnych kształtów w diagramie może dodać dodatkowe warstwy informacji i sprawić, że schemat będzie łatwiejszy do odczytania. Pamiętaj, by stworzyć klucz kształtów, który pokaże, co każdy kształt lub kolor oznacza na Twoim diagramie.

Kiedy Twój schemat jest już gotowy, poświęć kilka sekund na wyrównanie kształtów i linii. Wyrównany wykres wygląda lepiej i jest łatwiejszy do odczytania. W Lucidchart możesz użyć przycisków wyrównywania i układania, aby uporządkować wszystko za pomocą kilku prostych kliknięć. Sprawdź samouczek poniżej!

Wskazówka 5: Tekst

Spróbuj ograniczyć ilość tekstu w każdym kształcie. Jeśli musisz dodać więcej kontekstu lub szczegółów do pewnych kształtów, umieść te informacje w notatce lub komentarzu, zamiast zajmować przestrzeń wewnątrz kształtu.

Wybierz jedną rodzinę czcionek dla każdego diagramu. Jeśli używasz Lucidchart, wybierz opcję „Zarządzaj czcionkami...” na dole listy czcionek, aby wybrać jedną z setek opcji. (Zalecamy czcionki bezszeryfowe do przeglądania w wersji cyfrowej i szeryfowe do druku).

W razie potrzeby dodaj tekst do linii, klikając dwukrotnie linię i dodając swój tekst.

Zacznij

Dzięki tym wskazówkom Twoje diagramy będą nie tylko ładniejsze, ale także pomogą innym łatwiej odczytać i zrozumieć to, co próbujesz przekazać. A kiedy używasz Lucidchart, który oferuje intuicyjną funkcję przeciągania i upuszczania, automatyczne wyrównywanie i mnóstwo opcji formatowania, droga do pięknego schematu blokowego staje się jeszcze prostsza.

O Lucidchart

Lucidchart, oparta na chmurze inteligentna aplikacja do tworzenia diagramów, to podstawowy składnik pakietu do współpracy wizualnej firmy Lucid Software. To intuicyjne, działające w chmurze rozwiązanie umożliwia zespołom współpracę w czasie rzeczywistym nad tworzeniem flowchartów, makiet, diagramów UML, map podróży klienta i nie tylko. Lucidchart pozwala zespołom szybciej kształtować przyszłość. Lucid z dumą obsługuje czołowe firmy na całym świecie, takie jak Google, GE i NBC Universal, a także 99% firm z listy Fortune 500. Partnerami Lucid są najwięksi liderzy branży, między innymi Google, Atlassian i Microsoft. Od momentu powstania firma otrzymała liczne nagrody za produkty, działalność i kulturę pracy. Więcej informacji można znaleźć w witrynie lucidchart.com.

Zacznij tworzyć diagramy z Lucidchart już dziś — wypróbuj za darmo!

Zarejestruj się za darmo

lub kontynuuj z

Zaloguj się za pomocą GoogleLogowanieZaloguj się za pomocą MicrosoftLogowanieZaloguj się za pomocą SlackLogowanie

Rejestrując się, wyrażasz zgodę na warunki korzystania z usługi i potwierdzasz przeczytanie ze zrozumieniem polityki prywatności.

Zacznij

 • Cennik
 • Indywidualny
 • Zespół
 • Przedsiębiorstwo
 • Kontakt z działem sprzedaży
PrywatnośćPrawny
 • linkedin
 • twitter
 • instagram
 • facebook
 • youtube
 • glassdoor
 • tiktok

© 2024 Lucid Software Inc.