Diagram rybiej ości — przewodnik

Jakie są Twoje potrzeby związane z diagramem rybiej ości?

Dopiero zaczynam przygodę z diagramami rybiej ości i chcę dowiedzieć się więcej na ten temat.
Chcę utworzyć własny diagram rybiej ości w Lucidchart.

Diagram rybiej ości jest potężnym narzędziem do rozwiązywania problemów, stosowanym w służbie zdrowia, inżynierii i wielu innych branżach. Dowiedz się, jak możesz go stworzyć za pomocą Lucidchart.

4 minuta czytania

Czy chcesz samodzielnie utworzyć diagram Ishikawy? Wypróbuj Lucidchart. To szybkie, łatwe i całkowicie bezpłatne.

Utwórz diagram rybiej ości

Czym jest diagram rybiej ości?

Diagram rybiej ości jest znany także jako diagram Ishikawy, diagram jodełki lub diagram przyczynowo-skutkowy. Dzieje się tak dlatego, że opisuje potencjalne przyczyny danego problemu lub rezultatu. Diagram przypomina prawdziwą rybią ość, z długą linią biegnącą przez środek, wskazującą na główny wynik, zwaną też „opisem problemu”. Pozostałe ości odgałęziają się od ości środkowej i reprezentują różne kategorie przyczyn. W poniższym szablonie przedstawiliśmy sześć standardowych kategorii: pomiary, materiały, ludzie, maszyny, metody i środowisko. Możesz jednak swobodnie zamienić je na kategorie, które najlepiej pasują do Twojego problemu.

Czym jest analiza przyczynowo-skutkowa?

Ze względu na swój wygląd diagram przyczynowo-skutkowy nazywany jest także diagramem rybiej ości. Analiza przyczynowo-skutkowa może być stosowana w wielu różnych branżach, takich jak inżynieria, marketing czy produkcja. Opracował ją Kaoru Ishikawa jako metodę wskazania czynników przyczyniających się do powstawania problemów w biznesie, zwłaszcza w dziedzinie produkcji przemysłowej. Przeprowadzając analizę przyczynowo-skutkową, zespoły zaczynają od problemu lub wyzwania, a następnie sprawdzają, jakie przeszkody stoją na drodze do sukcesu.

Czy chcesz samodzielnie utworzyć diagram Ishikawy? Wypróbuj Lucidchart. To szybkie, łatwe i całkowicie bezpłatne.

Utwórz diagram rybiej ości

Stwórz diagram rybiej ości w Lucidchart

Możesz stworzyć własny diagram rybiej ości za pomocą Lucidchart. Aby zaprojektować szkielet, po prostu użyj narzędzia linijki, klikając klawisz „L”. Pojawi się krzyżyk, który pozwoli Ci narysować linię. Możesz łatwo dodać linie do poniższego szablonu, a następnie przeciągnąć pola tekstowe na linie, aby je odpowiednio oznaczyć. Lucidchart zawiera także wiele wygodnych funkcji, które ułatwiają tworzenie diagramów, takich jak przeciąganie, zmiana rozmiaru, wyskakujące menu kontekstowe i przesyłanie obrazów. Kiedy już dopracujesz swój diagram, możesz go udostępnić lub opublikować online.

Jak stworzyć diagram rybiej ości

W prosty sposób możesz stworzyć swój własny przykład analizy przyczynowo-skutkowej za pomocą Lucidchart. Jest to profesjonalne oprogramowanie do tworzenia diagramów, które działa bezproblemowo w Twojej przeglądarce. Ten przykład pokazuje proces burzy mózgów zespołu marketingowego, który stara się zrozumieć, dlaczego ruch na stronie internetowej zmalał. Otwórz nasz edytowalny szablon, aby rozpocząć walkę z przeszkodami w Twojej firmie.

przyklad-diagamu-rybiej-osci

Rozpocznij pracę w Lucidchart

1. Zarejestruj się, aby założyć konto Lucidchart.

2. Przejdź do sekcji Moje dokumenty.

3. Kliknij Utwórz > Nowy dokument.

4. Przeglądaj szablony diagramów rybiej ości i zacznij od nich lub utwórz nowy dokument w Lucidchart.

Określ swój problem

Pierwszą rzeczą, której potrzebujesz do swojego diagramu rybiej ości, jest określenie problemu. Diagramy rybiej ości są używane do analizowania związków przyczynowo-skutkowych, dlatego określenie problemu jest ostatecznym efektem lub rezultatem. Przeciągnij ramkę z przybornika w Lucidchart (jest on dostępny z lewej strony ekranu), a następnie kliknij dwukrotnie, aby nadać jej odpowiednią etykietę. W zależności od Twojej branży i przypadku użycia, problemem może być wszystko, od „spóźnionych przesyłek” po „ponowne przyjęcie pacjenta do szpitala”. Kiedy już określisz problem, narysuj linię wychodzącą od niego. Twoja linia będzie krótsza lub dłuższa w zależności od tego, jak wiele kategorii chcesz w niej zawrzeć.

przyklad-diagamu-rybiej-osci

Utwórz listę kategorii

6. Następnie dodaj linie i odpowiadające im pola, by przedstawić kategorie przyczyn problemu. Pomocna może okazać się analiza przeszłości. Po pierwsze, określ wszystkie potencjalne przyczyny problemu, a następnie pogrupuj je w kategorie. Tradycyjnymi kategoriami dla diagramu rybiej ości jest sześć następujących elementów:

  • Maszyny

  • Metody

  • Materiały

  • Pomiary

  • Matka natura

  • Siła robocza

Jeśli nie wiesz, co zawrzeć, te kategorie są świetnym pierwszym krokiem. Możesz też wybrać własne, bardziej szczegółowe kategorie, w zależności od tego, co najlepiej pasuje do Twojego diagramu.

Dodaj przyczyny

7. Aby dodać przyczyny, narysuj nowe linie od linii kategorii i oznacz je polami tekstowymi. Aby narysować linię bez przeciągania jej z kształtu, po prostu przytrzymaj klawisz L, a pojawi się krzyżyk. Kliknij ponownie dowolną linię, aby ją odchylić lub obrócić. Pamiętaj, by dodać tyle przyczyn, ile tylko przyjdzie ci do głowy, nawet jeśli prawdopodobieństwo wystąpienia niektórych z nich jest mniejsze niż innych. Im więcej masz szczegółów, tym łatwiej będzie ci przeanalizować Twój problem.

szablon diagramu rybiej ości

Przejrzyj swoje materiały

Po skompletowaniu dokumentów nadszedł czas, by je przejrzeć. Upewnij się, że w Twoim tekście nie ma błędów i jest on wystarczająco obszerny, by można go było przeczytać. Czy znajdują się w nim wszystkie istotne informacje i czy są one uporządkowane w odpowiednich kategoriach? Spróbuj wysłać adres URL do współpracownika i zachęcić go do komentowania lub współpracy z Tobą.


Dodatkowe zasoby

Opracuj analizę przyczynowo-skutkową dowolnego procesu za pomocą diagramu rybiej ości. Łatwy do stworzenia i bezpłatny, gdy się zarejestrujesz. Wypróbuj Lucidchart już dziś!

Czy chcesz samodzielnie utworzyć diagram Ishikawy? Wypróbuj Lucidchart. To szybkie, łatwe i całkowicie bezpłatne.

Zacznij

  • Cennik
  • Indywidualny
  • Zespół
  • Przedsiębiorstwo
  • Kontakt z działem sprzedaży
PrywatnośćPrawnyUstawienia plików cookiePolityka plików cookie
  • linkedin
  • twitter
  • instagram
  • facebook
  • youtube
  • glassdoor
  • tiktok

© 2024 Lucid Software Inc.