Czym są makiety stron internetowych

Jakie są Twoje potrzeby związane z makietami?

Dopiero zaczynam przygodę z makietami i chcę się dowiedzieć więcej.
Chcę stworzyć własną makietę w Lucidchart.

Wszechstronne źródło wiedzy, które wyjaśnia wartość makiet, w jaki sposób UX i UI odgrywają rolę we wczesnym projektowaniu stron internetowych i aplikacji oraz jak oprogramowanie do tworzenia makiet czyni to wszystko łatwiejszym, szybszym i bardziej efektywnym.

12 minuta czytania

Chcesz stworzyć własną makietę? Wypróbuj Lucidchart. To szybkie, łatwe i całkowicie bezpłatne.

Utwórz makietę

Czym są makiety?

Pierwotnie termin „makieta” oznaczał wizualną reprezentację trójwymiarowych obiektów, takich jak te używane w projektowaniu i rozwoju produktów. Obecnie używa się go również do opisania modelowania 3D w animacji komputerowej oraz w projektowaniu i tworzeniu stron internetowych 2D i aplikacji mobilnych.

przykład makiety

W projektowaniu stron internetowych, makieta lub diagram makiety to wizualna reprezentacja w skali szarości struktury i funkcjonalności pojedynczej strony internetowej lub ekranu aplikacji mobilnej. Makiety są używane na wczesnym etapie procesu tworzenia strony, aby ustalić jej podstawową strukturę, zanim doda się do niej projekt wizualny i treść. Mogą być tworzone na papierze, bezpośrednio w HTML/CSS lub za pomocą aplikacji.  

Przeznaczenie makiet

Makiety zastępują abstrakcyjną strukturę mapy strony, która jest zazwyczaj pierwszym krokiem w rozwoju strony, czymś bardziej namacalnym i zrozumiałym.  Makiety mają kilka powiązanych ze sobą celów:

 • Gwarantują, że strona lub aplikacja jest tworzona zgodnie z celami.

  Przejrzyste przedstawienie elementów przy minimalnym wpływie kreatywności pozwala interesariuszom skupić się na innych aspektach projektu.  Makiety określają oczekiwania co do tego, w jaki sposób funkcje zostaną zaimplementowane, pokazując, jak będą one działać, gdzie będą umiejscowione i jak wiele korzyści przyniosą. Daną funkcję możesz usunąć, jeśli nie pasuje do celów Twojej strony.
 • Koncentracja na użyteczności.

  Makiety pozwalają obiektywnie spojrzeć na nazwy linków, ścieżki prowadzące do konwersji, łatwość użycia, nawigację i rozmieszczenie funkcji. Makiety pomogą Ci zidentyfikować niedociągnięcia w architekturze strony lub jej funkcjach oraz pokażą Ci, jak dobrze funkcjonuje ona z perspektywy użytkownika.
 • Zdolność do wzrostu treści.

  Jeśli wiesz, że Twoja strona będzie się rozrastać w najbliższej przyszłości, musi ona być w stanie dostosować się do tego wzrostu przy minimalnym wpływie na architekturę, użyteczność i wygląd. Dzięki makietom możesz poznać istotne możliwości rozwoju treści i dowiedzieć się, jak je wykorzystać.
 • Informacje zwrotne i łatwa iteracja.

  Zamiast łączyć pełną funkcjonalność, układ i elementy kreatywne w jednym kroku, makiety stanowią gwarancję, że wszystkie te kwestie są rozpatrywane osobno. Dzięki temu interesariusze mogą przekazać swoje uwagi na dużo wcześniejszym etapie procesu. Tworzenie makiet za pomocą oprogramowania sprawia, że proces iteracji, który jest nieodłącznie związany z projektowaniem stron internetowych, staje się o wiele mniej uciążliwy.

Znaczenie makiet w tworzeniu stron internetowych i aplikacji

Dzięki makietom każdy uczestnik na bieżąco śledzi proces tworzenia strony internetowej. Jakie są korzyści tego, że wszyscy są na tej samej stronie? Istnieje wiele aspektów: Projekty są staranniej kalibrowane. Zespół rozwojowy lepiej rozumie to, co tworzy. Tworzenie treści staje się bardziej proste. Unikniesz konieczności przerabiania, poprawiania lub całkowitej przebudowy w dalszej części procesu — inaczej zwanej „rozrostem zakresu”. Jaka jest tego ostateczna wartość? Oszczędność czasu i pieniędzy.

UX, UI, i projektowanie makiet

Projektowanie doświadczeń użytkownika jest metodą zwiększania lojalności i satysfakcji klientów poprzez poprawę użyteczności i przyjemności w interakcji pomiędzy klientem a stroną internetową, aplikacją czy produktem. Projektowanie interfejsu użytkownika jest bliższe projektowaniu graficznemu, choć zakres obowiązków jest nieco bardziej złożony. Ogólnie rzecz biorąc, projektowanie doświadczeń użytkownika jest przed projektowaniem interfejsu użytkownika. UX i UI mają tendencję, i powinny mieć tendencję, do nakładania się na siebie w procesie projektowania makiety. Obszary koncentracji obejmują:

Architektura informacji i makiety 

Architektura informacji (IA), będąca częścią procesu tworzenia stron internetowych i tworzenia makiet, polega na rozmieszczeniu i uszeregowaniu informacji w taki sposób, aby były one zrozumiałe dla przyszłych użytkowników strony lub aplikacji mobilnej. Istnieją cztery podstawowe elementy, według Architektury informacyjnej dla sieci World Wide Web:

 • Schematy i struktury organizacyjne: kategoryzowanie i strukturyzowanie informacji
 • Systemy znakowania: reprezentowanie informacji
 • Systemy nawigacyjne: poruszanie się po informacjach
 • Systemy wyszukiwania: szukanie i znajdowanie informacji

Dobra IA zaczyna się od kompleksowej analizy biznesowej, aby opracować strategię treści, która pozwoli na stworzenie całościowego obrazu struktury, treści i stylu projektowania w oparciu o cele firmy.  Aby upewnić się, że analiza i strategia są poprawne, ważnym pierwszym krokiem są makiety i papierowe prototypy. Testowanie prototypów i makiet jest najlepszym sposobem na uzyskanie uwag od użytkowników na wczesnym etapie procesu projektowania, co pomaga uniknąć kosztownych przeprojektowań, gdy strona już działa. Testowanie prototypów i makiet pomoże Ci również ocenić różne projekty pod względem wydajności i preferencji użytkowników, aby stworzyć najlepszy produkt.

Projektowanie nawigacji i tworzenie makiet

System nawigacji zawiera szereg elementów ekranowych, które pozwalają użytkownikowi przechodzić od strony do strony. Projekt nawigacji powinien jasno określać relacje między linkami, tak by użytkownicy w naturalny sposób rozumieli swoje opcje nawigacyjne. Zazwyczaj strony internetowe oferują wiele systemów nawigacji, takich jak nawigacja globalna, lokalna, uzupełniająca, kontekstowa i grzecznościowa.

Projektowanie interfejsu użytkownika i tworzenie makiet

Projektowanie UI polega na wybieraniu i rozmieszczaniu elementów interfejsu, które pomagają użytkownikom w interakcji z funkcjami systemu w sposób, który maksymalizuje efektywność i łatwość użycia. Typowe elementy UI to przyciski, pola tekstowe, pola wyboru, menu i przyciski opcji.

Dowiedz się więcej o narzędziach makietowych interfejsu użytkownika

Rodzaje makiet

Istnieją cztery różne rodzaje makiet, od najprostszych (czarno-białych lub schematów) do najbardziej złożonych (prawie symulujących rzeczywistość):

 • Podstawowe makiety.

   Znane także jako rendery o niskiej wierności, są to bardzo proste schematy stron, zwykle czarno-białe.

 • Makiety z adnotacjami.

  Wprowadzają one szeroki zakres szczegółów do podstawowej makiety.  Adnotacje to krótkie notatki, zwykle z boku lub na dole schematu, które opisują każdy element na schemacie, zwykle oddzielony od siebie obszarami treści i funkcjonalności, oraz pokazują (krótko) powód i cel każdego elementu.

 • Makiety przepływu użytkownika.

  Gdy adnotacja nie wystarcza, by pokazać, jak użytkownik strony lub aplikacji będzie logicznie poruszał się po treści ze strony na stronę, konieczne mogą być dodatkowe informacje. Te makiety przepływu użytkownika mogą być statycznymi widokami w pełni interaktywnych makiet, ale mogą też zawierać pokaz slajdów lub zbiór makiet w serii, aby przedstawić główny przepływ użytkownika lub zestaw przepływów użytkownika.

 • Interaktywne makiety w wysokiej rozdzielczości.

  Możesz doświadczać interakcji (np. stuknięć, kliknięć i machnięć) w obrębie poszczególnych makiet lub pomiędzy nimi. Dodawanie interakcji przed przejściem do pełnych makiet lub prototypowania na żywo oszczędza godziny pracy projektantów i programistów. Ta odmiana makiet może być wykonana tylko w programach do tworzenia prezentacji i grafiki lub do tworzenia makiet i prototypów.

Chcesz stworzyć własną makietę? Wypróbuj Lucidchart. To szybkie, łatwe i całkowicie bezpłatne.

Utwórz makietę

Jak zaprojektować i stworzyć prostą makietę

Gdy przyjrzeliśmy się już podstawowym elementom składowym makiet, przyjrzyjmy się, jak połączyć je w całość, by zaprojektować i stworzyć prostą makietę.

1. Pomyśl o ostatecznym celu strony i projektuj ją z myślą o nim. Zastanów się, w jaki sposób użytkownik będzie wchodził w interakcję z interfejsem.

2. Zacznij od prostej, mało realistycznej reprezentacji strony internetowej podzielonej na trzy części: nagłówek (pierwsza rzecz, którą użytkownicy zobaczą na górze strony), treść strony oraz stopkę, która zwykle zawiera mniej ważne informacje.

narysuj makietę

3. Następnie pomyśl o nawigacji. Dodaj przyciski i linki, dzięki którym użytkownicy będą mogli odwiedzać główne sekcje Twojej strony, w tym obszary z treścią, wyszukiwarkę i miejsce logowania użytkownika.

narysuj makietę

4. Dodaj adnotacje do swojej makiety, aby była przejrzysta. 

makieta z adnotacjami

Kiedy już osiągniesz ten etap, możesz udostępnić makietę interesariuszom, zanim przejdziesz do następnego kroku. Możesz narysować wstępną makietę ręcznie na papierze lub tablicy, ale kiedy już przejdziesz do etapu 4., prawdopodobnie użyjesz oprogramowania, by ją dalej rozwinąć.

Chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak stworzyć własną makietę? Zapoznaj się z tym przewodnikiem Lucidchart.

Korzystanie z oprogramowania i narzędzi do projektowania makiet stron internetowych i aplikacji

Możesz próbować wyobrazić sobie efekt końcowy strony internetowej lub aplikacji w swojej głowie, ale o wiele łatwiej jest to zrobić, kiedy wcześniej przygotujesz zarys strony i będziesz wiedział, co musisz zrobić, zanim jeszcze zaczniesz pracę. Oprogramowanie i narzędzia do tworzenia makiet pozwalają Ci na tworzenie przykładowych projektów, zachowując elastyczność i oszczędzając czas. Możesz rozwijać swoje pomysły, patrzeć z szerszej perspektywy i unikać błędów po drodze. Szablony mogą jeszcze bardziej ułatwić szybką wizualizację Twoich pomysłów, wprowadzanie poprawek oraz rozwiązywanie wszelkich problemów.

Dowiedz się więcej o używaniu oprogramowania i narzędzi do projektowania makiet stron internetowych.

Dowiedz się więcej o używaniu oprogramowania i narzędzi do projektowania makiet aplikacji.

Szablony i przykłady makiet

Szablony makiet są niezbędne, gdy zaczynasz projektować nową stronę internetową lub aplikację. Istnieją bezpłatne szablony makiet, które możesz znaleźć w sieci. Większość programów do projektowania stron i aplikacji oferuje także szeroki wybór szablonów. Oto kilka przykładów szablonów roboczych od Lucidchart, które pomogą Ci zrozumieć, jak może działać proces tworzenia makiet:

makieta linkedin
makieta wyszukiwania Google
makieta iphone’a

Makiety i narzędzia do makiet

Makiety to miejsce na projekt, ale mockup wypełnia wizualne szczegóły, takie jak kolory, typografia i elementy marki.  Podczas gdy mockup dzieli cele makiety, jakimi są dokumentowanie i koordynowanie wizji zespołu, ma on dodatkową zaletę w postaci lepszej wizualizacji, która sprawia, że mockupy są bardziej użyteczne dla osób podejmujących decyzje. W gruncie rzeczy mockup dodaje wizualną oprawę do szkicu przedstawionego w makiecie.

makieta wordpress
makieta androida

 

Jak wybierać aplikacje i narzędzia programistyczne do tworzenia makiet?

Oprogramowanie do tworzenia makiet powinno ułatwiać szybkie i proste tworzenie każdego z czterech rodzajów makiet — podstawowych, z adnotacjami, przepływu użytkownika i interaktywnych. Oto kilka rzeczy, o których warto pomyśleć, zanim podejmiesz decyzję:

 • Jaki stopień realizmu chcę osiągnąć?

  Możliwości projektowe niektórych programów są bardzo proste i wyglądają jak ręcznie rysowane, podczas gdy inne są bliższe minimalnym prototypom z bardziej dopracowanym interfejsem i doświadczeniem użytkownika. To, co wybierzesz, zależy od tego, jak ma wyglądać Twój produkt końcowy.
 • Czy funkcja udostępniania jest ważna?

  Niektóre produkty mają możliwość eksportowania szkiców w różnych formatach, a inne wymagają, by każdy, kto ogląda projekt, miał zainstalowany program na swoim komputerze. Użytkownicy, którzy chcą udostępnić swój projekt dużej liczbie osób, potrzebują programu, który ułatwia udostępnianie w celu przeglądu, współpracy i zatwierdzenia, na przykład takiego, który działa online lub w chmurze.
 • Jaką platformę preferujesz?

  Użytkownicy poszukujący możliwości udostępniania i projektowania zespołowego na różnych komputerach będą prawdopodobnie potrzebowali produktu z możliwością dostępu online lub w chmurze. Są użytkownicy, którzy pracują na jednym urządzeniu, są też firmy, które chcą umieszczać projekty na lokalnych pamięciach masowych i chcą oprogramowania, które można zainstalować.
 • Czy potrzebujesz dostępu w trybie offline?

  Narzędzia działające w przeglądarce są dostępne wyłącznie za pośrednictwem przeglądarek internetowych. Użytkownicy korzystający z oprogramowania opartego na przeglądarce mogą nie być w stanie zapisywać projektów lokalnie lub pracować bez dostępu do internetu. Produkty działające w przeglądarce są zazwyczaj łatwiejsze w obsłudze i częściej aktualizowane, ale mogą przez to nie działać w trybie offline.

Czy potrzebujesz szablonów i bibliotek?  Dzięki nim tworzenie makiet jest o wiele łatwiejsze. Oprogramowanie, które oferuje szablony dla aplikacji mobilnych, przeglądarek internetowych i innych formatów to duża oszczędność czasu, szczególnie pomocna przy projektowaniu dużej ilości i różnorodności makiet. Ponadto wiele narzędzi do tworzenia makiet zawiera biblioteki ikon, widgetów i motywów.

Dlaczego Lucidchart jest właściwym narzędziem online do tworzenia makiet

Lucidchart może w ciągu kilku minut użyć każdy, od inżyniera do nowicjusza. Stwórz interaktywne demo strony w ciągu kilku minut! Nie wymaga pobierania. Teraz możesz tworzyć rozbudowane diagramy w chmurze, korzystając z przeglądarki. Jedna licencja może być używana na każdym komputerze czy tablecie.

 • Prostota:

  Menu rozwijane, przyciski i elementy ogólne pomogą Ci naszkicować nowy pomysł lub ulepszyć stary. Hotspoty pozwalają ci naśladować nawigację na stronie internetowej poprzez przechodzenie ze strony na stronę, linkowanie do strony zewnętrznej, odtwarzanie wideo i wiele innych.
 • Bezpieczny i niezawodny:

  Protokół bezpieczeństwa na poziomie przedsiębiorstwa Amazon Web Services zapewnia bezpieczeństwo Twoich informacji. Kiedy tworzysz diagramy w Lucidchart, Twoje zmiany są na bieżąco zapisywane i przechowywane w wielu miejscach. Powiadomimy Cię nawet, jeśli problemy z łącznością uniemożliwią nam zapisanie Twojego ostatniego projektu.
 • Elementy interaktywne:

  nie polegaj tylko na statycznej makiecie.Zamiast tego stwórz interaktywną makietę, która oferuje możliwość klikania w przyciski, oglądania filmów, przeglądania menu i wypróbowywania innych linków.
 • Płynna współpraca:

  Skróć czas tworzenia, umożliwiając wszystkim udział w procesie. Twoi klienci, producenci treści i programiści mogą łatwo czatować i wymieniać się uwagami.
 • Bogate funkcje:

  Klienci docenią interaktywną makietę, która oddaje wrażenia użytkownika. Włącz tryb demonstracyjny, aby udostępnić swoim projektantom i klientom funkcjonalny prototyp aplikacji lub strony internetowej.
 • Publikuj i udostępniaj:

  Kiedy skończysz pracę nad swoim szkicem, możesz łatwo go udostępnić. Zapisz go w różnych formatach plików graficznych, wydrukuj lub wyślij e-mailem. Możesz nawet spróbować udostępnić go w mediach społecznościowych lub podzielić się nim prywatnie w celu uzyskania informacji zwrotnej.

Z Lucidchart tworzenie makiet jest proste. Dysponujemy wszystkimi kształtami, ikonami i intuicyjnymi funkcjami, które pozwolą Ci rozpocząć tworzenie makiet i szkiców dla urządzeń mobilnych, tabletów i komputerów stacjonarnych. Wypróbuj go już dziś, rejestrując się bezpłatnie!

Chcesz stworzyć własną makietę? Wypróbuj Lucidchart. To szybkie, łatwe i całkowicie bezpłatne.

Zacznij

 • Cennik
 • Indywidualny
 • Zespół
 • Przedsiębiorstwo
 • Kontakt z działem sprzedaży
PrywatnośćPrawnyUstawienia plików cookiePolityka plików cookie
 • linkedin
 • twitter
 • instagram
 • facebook
 • youtube
 • glassdoor
 • tiktok

© 2024 Lucid Software Inc.