Czym jest plan piętra

Co chcesz zrobić z planami pięter?

Chcę dowiedzieć się więcej o planach pięter.

Chcę stworzyć własny plan piętra w Lucidchart.

Chcę stworzyć plan piętra, korzystając z gotowego szablonu.


Lucidchart specjalizuje się w diagramach i makietach, ale jest to także narzędzie dla projektantów poszukujących profesjonalnego oprogramowania do tworzenia planów pięter. W tym przewodniku znajdziesz informacje na temat projektowania planów pięter od początku do końca, szybko i łatwo, a także przewodnik projektowania układu planu piętra krok po kroku.

12 minuta czytania

Czy chcesz stworzyć własny plan piętra? Wypróbuj Lucidchart. Jest szybki, łatwy i całkowicie darmowy.

Utwórz plan piętra

Czym są plany pięter?

Plany pięter są rysunkami w skali, które pokazują powiązania między salami, przestrzeniami i elementami fizycznymi, widzianymi z góry. Umożliwiają one wizualizację przemieszczania się ludzi w przestrzeni.  Dzięki planom pięter można łatwiej sprawdzić, czy przestrzeń nadaje się do zamierzonego celu, przeanalizować ewentualne wyzwania i przeprojektować ją przed przejściem do bardziej skomplikowanych etapów planowania lub budowy. Eksperymentowanie z różnymi rozwiązaniami projektowymi i schematami przemieszczania się, które pokazują, jak ludzie poruszają się po przestrzeni, może być świetną zabawą.

Znany architekt Jean Nouvel powiedział: „Przestrzeń, przestrzeń: architekci zawsze mówią o przestrzeni! Jednak tworzenie przestrzeni nie jest jednoznaczne z tworzeniem architektury. Na tej samej przestrzeni można stworzyć arcydzieło lub doprowadzić do katastrofy”. Dlatego też, począwszy od małych domów, a skończywszy na organizowaniu konferencji, plan piętra jest punktem wyjścia do stworzenia logicznej przestrzeni dostosowanej do wymagań użytkowników.

Plany pięter kontra plany budynków

Plany pięter przedstawiają perspektywiczny obraz życia, pracy i przestrzeni zewnętrznych. Choć powinny być rysunkami w skali, plany pięter nie zawierają niezbędnych dla budowniczych danych umożliwiających budowę domu czy innej konstrukcji. Zamiast tego, plan piętra jest zasadniczo prostym diagramem pokazującym układ pomieszczeń i stanowiącym konceptualny punkt wyjścia. Budowniczy potrzebuje kompletnych szkiców lub rysunków gotowych do użycia, z informacjami technicznymi, których nie sposób znaleźć na większości planów pięter.

Planowanie przestrzeni i komunikacja w nowych i obecnych środowiskach

Planowanie przestrzeni jest ważne w nowych obiektach, ale także w trakcie ponownego analizowania istniejących przestrzeni w celu znalezienia sposobu na ich bardziej efektywne wykorzystanie. Planowanie przestrzeni stało się pożądaną usługą biur architektonicznych z wielu powodów, takich jak: wysoka ilość powierzchni biurowych z niedokończonymi wnętrzami, szybkie tempo rozwoju organizacji dzięki zmianom technologicznym, zmniejszanie i reorganizacja zatrudnienia. Więcej informacji na ten temat można znaleźć w publikacji Space Planning wydawanej przez American Institute of Architects (AIA).

Obieg i natężenie ruchu

W każdej przestrzeni, w której ludzie mieszkają, pracują, robią zakupy lub się gromadzą, aranżacja pomieszczeń i drogi przemieszczania się z jednego miejsca do drugiego mają wpływ na wrażenia i użyteczność danego miejsca. Prawidłowa komunikacja i płynność ruchu zależą od tego, jaka przestrzeń jest planowana — na przykład w handlu detalicznym może być konieczne określenie drogi poruszania się odwiedzających po przestrzeni, a w galerii sztuki ruch powinien być ograniczony, aby zapobiec powstawaniu „wąskich gardeł”. W zależności od sposobu podziału powierzchni, wnętrza o tej samej wielkości mogą sprawiać bardzo różne wrażenie w zależności od linii wzroku (linia wzroku to teoretyczna odległość obserwatora od obiektu lub obszaru, na który patrzy). Z reguły im mniej jest przeszkód wizualnych w przestrzeni, tym większa się ona wydaje.

Czy chcesz stworzyć własny plan piętra? Wypróbuj Lucidchart. Jest szybki, łatwy i całkowicie darmowy.

Utwórz plan piętra

Przepływ i feng shui

Idea przepływu nie odnosi się jedynie do fizycznego przemieszczania się ludzi w przestrzeni. Feng shui, czyli sztuka i nauka o tworzeniu harmonijnego środowiska, jest stosowana od ponad 5 tysięcy lat w aranżacji przestrzeni prywatnych i publicznych. Obecnie osoby praktykujące feng shui z całego świata używają skalowanych planów pięter do projektowania nowych obiektów lub zmiany aranżacji istniejących przestrzeni tak, aby spełniały surowe zasady tej starożytnej praktyki. Na przykład najnowszy na świecie park rozrywki Disneya w Szanghaju został zbudowany po konsultacjach z mistrzami feng shui. Aby dowiedzieć się więcej, przeczytaj artykuł Feng Shui Principals for Building and Remodeling opublikowany przez AIA.

Siedem kroków do stworzenia planu piętra w skali dla każdej przestrzeni

Niezależnie od tego, czy używasz papieru, ołówka i arkusza, który pomoże Ci zachować skalę, czy programu online, aby sporządzić plan piętra, istnieją pewne istotne kroki i elementy, które wpływają na proces tworzenia solidnego diagramu:

 1. Stwórz listę wymagań.

  Zrób dokładną listę potrzeb i oczekiwań osób, które będą zajmować przestrzeń.

 2. Wykonaj pomiar.

  Sprawdź, czy masz prawidłowe wymiary. Warto dokonać dwukrotnego pomiaru. Oto elementy, które należy zmierzyć:

  1. Zewnętrzne ściany lub obrys przestrzeni, wszelkie otwory drzwiowe lub wejścia oraz okna.

  2. Ściany od boku do boku i od podłogi do sufitu.

  3. Umiejscowienie gniazdek elektrycznych, przełączników i innych elementów sterujących.

  4. Stałe elementy wyposażenia: wszelkie elementy architektoniczne, w tym kominki, wsporniki, półki, ławki i wszelkie inne elementy wbudowane.

  5. Otoczenie i zewnętrzne lub całkowite wymiary tych elementów. Następnie należy zaznaczyć każdy z nich na planie.

  6. Obiekty, które będą znajdować się wewnątrz przestrzeni.

 3. Skala.

  Plany pięter powinny być sporządzone w skali, a to oznacza konieczność zmniejszenia rozmiaru rysunku tak, aby cała przestrzeń mogła zmieścić się na kartce papieru lub ekranie. Możesz założyć na przykład, że  1 cm to 1 metr. Tę samą skalę należy zastosować w odniesieniu do obiektów takich jak meble czy stoiska wystawowe, które zostaną uwzględnione na planie piętra.

 4. Weź pod uwagę linię wzroku.

  Co chcesz widzieć, stojąc, siedząc lub pracując? Pomyśl o oknach, drzwiach, ścianach i o tym, co ma największe znaczenie z perspektywy celów, które zamierzasz zrealizować w danej przestrzeni.

 5. Odtwórz całość.

  Mając na uwadze wszystkie elementy, zorganizuj swój plan piętra.  

 6. Dokonaj oceny.

  Przeanalizuj listę potrzeb i oczekiwań. Dokonaj oceny układu przestrzennego, analizując m.in. komunikację.  Do pozostałych czynników należą przestrzeń użytkowa, prywatność i dostępność. Tutaj dowiesz się więcej na temat oceny planowania i projektowania przestrzeni w pomieszczeniach mieszkalnych.  

 7. Współpracuj. 

  Współpracuj i poproś innych, aby przejrzeli twój plan piętra. W ten sposób uzyskasz przydatne uwagi, dzięki którym zweryfikujesz swoje pomysły i założenia.

Przykładowe plany pięter

Plany pięter są zazwyczaj postrzegane jako pierwszy krok w projektowaniu domu lub przestrzeni biurowej. Jednak te kluczowe diagramy służą do wielu innych celów, między innymi do planowania ogrodu, opracowywania strategicznych planów wyjścia awaryjnego, planowania parkingu i tworzenia planów wystaw.

Oto kilka przykładów układów planów pięter i ich zastosowań:

plan piętra domu

Domy i nieruchomości

W 2013 roku domy były o 92 metry kwadratowe większe niż w 1973 roku, a według American Enterprise Institute, w ciągu ostatnich 40 lat powierzchnia mieszkalna na osobę się podwoiła.

W miarę jak domy stawały się coraz większe, coraz bardziej popularne stawały się wnętrza o otwartym planie, w których zwracano uwagę na linie wzroku. Google Trends pokazuje duży wzrost zainteresowania nimi w ciągu ostatnich 10 lat:

Google Trends

Plany z otwartą linią horyzontu, w których kuchnia jest widoczna z sąsiednich pomieszczeń mieszkalnych w większych domach, wpływają na projekty domów o każdej powierzchni. Jest to szczególnie widoczne w projektach modnych „małych domów”, które dają poczucie większej przestrzeni i nasłonecznienia na mniejszej powierzchni. Niezależnie od tego, czy klienci wynajmują, kupują czy budują, zdają sobie sprawę, że dobry plan piętra może sprawić, że życie stanie się przyjemniejsze i pomoże podnieść wartość nieruchomości. Dlatego też plany pięter stały się podstawowymi narzędziami sprzedaży online i na papierze dla pośredników nieruchomości i budowniczych.

Projektowanie krajobrazu

Przestrzenie zewnętrzne wymagają projektu tak samo jak wnętrza. Dobry projekt zaczyna się od szczegółowej inwentaryzacji i analizy terenu oraz od sporządzenia mapy bazowej z dokładnymi pomiarami, aby zaplanować zarówno infrastrukturę — patio, podjazd, chodniki — jak i przyszłe nasadzenia. Potrzebujesz pomocy w zaplanowaniu swojego ogrodu? Zapoznaj się z oprogramowaniem Lucidchart do projektowania krajobrazu w chmurze.

plan piętra biura

Miejsca pracy

Ogólnie rzecz biorąc, w przypadku przestrzeni biurowych nastąpiła zmiana trendu — od oddzielnych biur przez boksy do otwartych przestrzeni. Choć istnieją plusy i minusy otwartych przestrzeni, najprawdopodobniej pozostaną one na rynku, ponieważ ich wykonanie jest tańsze, a zmiany łatwiejsze do przeprowadzenia. Bez względu na to, jaki rodzaj przestrzeni wybierze organizacja dla swoich pracowników, plany pięter nowych lub modernizowanych przestrzeni są krokiem pozwalającym zaoszczędzić pieniądze i czas, którego żadna firma nie może przeoczyć.

plan piętra szkoły

Przestrzeń publiczna

Muzea, szkoły, budynki rządowe i szpitale, które muszą pomieścić zarówno personel, jak i dużą liczbę osób przemieszczających się w przestrzeni, wymagają szczególnej uwagi w zakresie bezpieczeństwa, ochrony, wejścia i wyjścia oraz przestrzeni do pracy i spotkań. Układ planu piętra jest ważnym wstępnym krokiem do stworzenia właściwego rodzaju przestrzeni. Przejrzysty plan piętra jest również niezbędny podczas projektowania dużych przestrzeni, aby ułatwić poruszanie się po nich – czy to za pomocą interaktywnych, czy drukowanych planów. Są one wykorzystywane do tworzenia oznakowania orientacyjnego.

plan piętra sklepu detalicznego

Powierzchnie handlowe

Jeśli chodzi o planowanie przestrzeni handlowej, układ wnętrza może być czynnikiem decydującym o zyskach sklepów o każdej powierzchni. Płynność ruchu umożliwiająca maksymalizację sprzedaży jest badana od dziesięcioleci. Istnieją trzy główne czynniki, które należy wziąć pod uwagę: po pierwsze, większość ludzi wchodząc do sklepu, skręca w prawo, po drugie, w zależności od celów sprzedaży i rodzaju sklepu, należy ocenić wielkość korytarza, a także wziąć pod uwagę ilość światła i przestrzeni. Jeśli klienci będą przemieszczać się zbyt szybko, mogą nie zauważyć towaru, a jeśli będą przemieszczać się zbyt wolno, mogą poczuć się rozdrażnieni i wyjść ze sklepu. Równowaga i przemyślany projekt (oraz lokalizacja) są kluczem do skutecznego planowania powierzchni handlowych, które przynoszą zyski.  

plan piętra parkingu

Parkingi

Odpowiedni sposób zagospodarowania przestrzeni parkingowej może mieć ogromny wpływ na sukces każdego obiektu handlowego lub usługowego. Należy uwzględnić dostęp dla osób niepełnosprawnych, przeszkody i zagospodarowanie terenu. Choć w zależności od rodzaju konstrukcji, otoczenia i lokalnych przepisów istnieją konkretne elementy, które należy uwzględnić w projekcie, ogólnie rzecz biorąc, celem jest maksymalizacja liczby miejsc postojowych przy jednoczesnym dostosowaniu do obecnych i przyszłych wymiarów pojazdów.

plan piętra sali weselnej

Przestrzenie konferencyjne i wystawowe

Rzeczywiste koszty źle zaplanowanego wydarzenia mogą być wysokie, więc warto zawczasu zadbać o jak największą szczegółowość, łącznie z dobrze wykonanym planem piętra. Podczas wesel, imprez firmowych i zjazdów należy zapewnić miejsce dla setek, a nawet tysięcy osób. Oznacza to, że plany muszą być dobrze przemyślane, aby zapewnić efektywne i skuteczne wykorzystanie przestrzeni. Dla odwiedzających, wystawców i sprzedawców ważne jest odpowiednie rozplanowanie miejsc siedzących, stoisk, schematów ruchu i przemyślenie dynamiki tłumu. Niezwykle ważne jest również, aby osoby odpowiedzialne za catering, nagłośnienie i oświetlenie, ochrona i inni specjaliści znali fizyczną przestrzeń, w której będą pracować, aby zorganizować udaną imprezę w danym obiekcie. Zrozumienie dynamiki tłumu jest podstawą organizacji udanego wydarzenia, podobnie jak zaplanowanie przestrzeni fizycznej.

Twórz plany pięter łatwiej, korzystając z szablonów online

Możesz użyć papieru i ołówka i poświęcić czas na ręczne rysowanie albo wybrać łatwiejszy, szybszy, prostszy sposób i użyć programu online, który wykorzystuje szablony. Możesz szybciej i dokładniej wykonać plan piętra i czerpać więcej radości z odkrywania możliwości projektowych w znacznie krótszym czasie, korzystając z oprogramowania.

Tworzenie planów pięter za pomocą Lucidchart

Po co trudzić się z papierem i ołówkiem albo innym programem, który sprawia, że planowanie pięter staje się bardziej skomplikowane, niż powinno? Możesz zaprojektować przejrzyste plany pięter dla dowolnej przestrzeni lub miejsca i dostosować je w dowolny sposób. Zobacz, w jaki sposób Lucidchart sprawia, że planowanie pięter jest szybkie i łatwe:

 • Szablony upraszczają zadania projektowe.

  Nawet jeśli dopiero zaczynasz pracę z planami pięter, poręczne, konfigurowalne szablony pozwolą Ci rozpocząć w kilka minut.
 • Biblioteka kształtów typu „przeciągnij i upuść” zawierająca wszystkie elementy

  ,

  których potrzebujesz.

  Obiekty są skalowane do właściwego rozmiaru, a każdy z nich został dopracowany pod kątem maksymalnej łatwości użytkowania. Wystarczy przeciągnąć odpowiedni kształt z obszernej biblioteki i upuścić go na miejsce, aby rozpocząć pracę, a następnie zapisać obiekty w swojej bibliotece, aby móc z nich korzystać w przyszłości.
 • Współpracuj w chmurze.

  Dzięki integracjom z Google Drive, Confluence i JIRA praca zespołowa jest łatwa i przyjemna. Możliwości współpracy w ramach Lucidchart oznaczają, że użytkownicy mogą przeglądać, edytować, komentować czy rozmawiać w czasie rzeczywistym.
 • Udostępniaj i publikuj.

  Wydrukuj obrazy w formatach PDF, JPEG i PNG w żądanym rozmiarze lub udostępnij plan piętra w mediach społecznościowych albo w wiadomościach e-mail, aby na bieżąco informować współpracowników.
 • Możliwość pracy na wielu platformach.

  Lucidchart działa na komputerach PC i w systemach operacyjnych Linux oraz OS X.
 • Import/eksport planów pięter z Visio i Gliffy. 

  Dzięki szybkiej i łatwej migracji dawnych projektów do jednej bezpiecznej lokalizacji, edycja starszych schematów w przeglądarce jest łatwa.
 • Aplikacja do projektowania planów pięter w dowolnym miejscu i czasie.

  Dzięki aplikacji dla systemu iOS możesz projektować nie tylko na komputerze stacjonarnym, ale także w podróży, za pomocą urządzenia mobilnego lub tabletu.

Dzięki intuicyjnemu interfejsowi typu „przeciągnij i upuść” oraz bogatej bibliotece kształtów, Lucidchart pomaga w projektowaniu niestandardowych planów pięter dowolnego rodzaju.

Czy chcesz stworzyć własny plan piętra? Wypróbuj Lucidchart. Jest szybki, łatwy i całkowicie darmowy.

Zacznij

 • Cennik
 • Indywidualny
 • Zespół
 • Przedsiębiorstwo
 • Kontakt z działem sprzedaży
PrywatnośćPrawnyWybór prywatności plików cookiePolityka plików cookie
 • linkedin
 • twitter
 • instagram
 • facebook
 • youtube
 • glassdoor
 • tiktok

© 2024 Lucid Software Inc.