Rodzaje bram w diagramie BPMN

Jakie są Twoje oczekiwania względem diagramów BPMN?

Chcę dowiedzieć się więcej o diagramach BPMN

Chcę utworzyć diagram BPMN w Lucidchart.

Chcę utworzyć diagram BPMN, korzystając z szablonu Lucidchart.


Bramki BPMN to punkty decyzyjne, które mogą dostosować ścieżkę przepływu na podstawie określonych warunków. Dowiedz się więcej o różnych typach bramek w BPMN, a następnie spróbuj stworzyć je samodzielnie w Lucidchart.

2 minuta czytania

Czy chcesz stworzyć diagram BPMN? Wypróbuj Lucidchart — szybko, łatwo, bezpłatnie.

Tworzenie modelu BPMN

Bramka na wyłączność

Bramki na wyłączność są reprezentowane przez ten kształt:

Bramka na wyłączność

Bramka na wyłączność ocenia stan procesu biznesowego i na podstawie tego stanu rozdziela przepływ na jedną z dwóch lub więcej wzajemnie wykluczających się ścieżek.

W poniższym przykładzie bramka na wyłączność wymaga oceny środka transportu. W tym przypadku jedno światło zostanie umieszczone w Old North Church, jeśli Brytyjczycy zaatakują drogą lądową, dwa, jeśli drogą morską.

Bramka BPMN na wyłączność

Bramka oparta na zdarzeniach

Bramki oparte na zdarzeniach są reprezentowane przez ten kształt:

Bramki oparte na zdarzeniach

Bramka oparta na zdarzeniach jest podobna do bramki na wyłączność, ponieważ obie dotyczą jednej ścieżki w przepływie. Jednak w przypadku bramki opartej na zdarzeniach oceniasz, jakie zdarzenie miało miejsce, a nie jaki warunek został spełniony.

Przykładem bramki opartej na zdarzeniach jest decyzja o wstrzymaniu ognia, dopóki Twoi żołnierze nie zobaczą oczu swoich wrogów. W tym procesie, jeśli upłynie pewien czas bez przyjazdu Brytyjczyków, żołnierze wrócą do domu.

Bramka BPMN oparta na zdarzeniach

Bramka równoległa

Bramki równoległe są reprezentowane przez ten kształt:

Bramki równoległe

Bramka równoległa bardzo różni się od poprzednich bramek, ponieważ nie oceniasz żadnego warunku ani zdarzenia. Zamiast tego do reprezentowania dwóch współbieżnych zadań w przepływie biznesowym używa się bramek równoległych. Jest tym samym, co rozwidlenie w diagramie aktywności UML.

W poniższym przykładzie ten proces biznesowy wykorzystuje bramkę równoległą, ponieważ firma chce mieć ciastko i zjeść ciastko.

Bramka równoległa BPMN

Czy chcesz stworzyć diagram BPMN? Wypróbuj Lucidchart — szybko, łatwo, bezpłatnie.

Tworzenie modelu BPMN

Bramka równoległa oparta na zdarzeniach

Bramki równoległe oparte na zdarzeniach są reprezentowane przez ten kształt:

Bramka równoległa oparta na zdarzeniach

Jak sama nazwa wskazuje, ta bramka jest podobna do bramy równoległej. Pozwala ona na jednoczesne wykonywanie wielu procesów, ale w przeciwieństwie do bramki równoległej, procesy zależą od określonych zdarzeń. Możesz myśleć o równoległej bramce opartej na zdarzeniach jako o bramce niewykluczającej, opartej na zdarzeniach, w której wiele zdarzeń może wywołać wiele procesów, ale procesy są nadal zależne od określonych zdarzeń.

Bramka równoległa BPMN oparta na zdarzeniach

Bramka włączająca

Bramki włączające są reprezentowane przez ten kształt:

Bramka włączająca

Bramka włączająca rozbija przepływ procesu na jeden lub więcej przepływów. Poniższy przykład pokazuje bramkę włączającą, która uruchamia różne procesy na podstawie tego, jak klienci zareagowali na ankietę dotyczącą produktu. Jeśli klient jest zadowolony z produktu A, zostaje dodany do listy mailowej produktu A. Jeśli klient jest zadowolony z produktu B, zostaje dodany do listy mailowej produktu B. A jeśli klient nie jest zadowolony z produktu A, otrzymuje kupon.

Bramka BPMN włączająca

Bramka złożona

Bramki złożone są reprezentowane przez ten kształt:

Bramki złożone

Jak sama nazwa wskazuje, bramki złożone są używane tylko do najbardziej złożonych przepływów w procesie biznesowym. Zamiast symboli używają słów i dlatego wymagają więcej tekstu opisowego. Użyj bramki złożonej, jeśli do opisania przepływu biznesowego potrzebujesz wielu bram; w przeciwnym razie należy użyć bramy prostszej.


Dodatkowe zasoby

Nauka właściwego korzystania z bramek jest kluczowym krokiem do stworzenia użytecznego modelu procesów biznesowych. Zaoszczędź jeszcze więcej czasu, tworząc swój diagram za pomocą Lucidchart, niezbędnego narzędzia do tworzenia diagramów przepływów online. Zarejestruj się bezpłatnie już dziś!

Czy chcesz stworzyć diagram BPMN? Wypróbuj Lucidchart — szybko, łatwo, bezpłatnie.

Zacznij

 • Cennik
 • Indywidualny
 • Zespół
 • Przedsiębiorstwo
 • Kontakt z działem sprzedaży
PrywatnośćPrawnyUstawienia plików cookiePolityka plików cookie
 • linkedin
 • twitter
 • instagram
 • facebook
 • youtube
 • glassdoor
 • tiktok

© 2024 Lucid Software Inc.