Diagram obiektów — przewodnik

Dlaczego warto korzystać z diagramu UML?

Chcę dowiedzieć się więcej o diagramach przypadków użycia, ponieważ są dla mnie nowością.

Chcę utworzyć własny diagram przypadków użycia w Lucidchart.

Chcę utworzyć diagram przypadków użycia z szablonu Lucidchart.


UML stanowi zbiór zasad dla inżynierów oprogramowania tworzących wizualne diagramy swoich systemów za pomocą oprogramowania do tworzenia diagramów UML. Diagram obiektów przedstawia zaawansowany obraz systemu, który łatwo można stworzyć za pomocą Lucidchart. Dzięki obszernej bibliotece kształtów UML możesz dostosować wygląd i zawartość swojego diagramu.

3 minuta czytania

Chcesz stworzyć własny diagram UML? Wypróbuj Lucidchart. Jest szybki, łatwy i całkowicie darmowy.

Utwórz diagram UML

Czym jest diagram obiektów w UML?

Diagram obiektów UML reprezentuje konkretną instancję diagramu klas w określonym momencie. Gdy przedstawimy go wizualnie, zobaczysz wiele podobieństw do diagramu klas.

Diagram obiektów koncentruje się na atrybutach zbioru obiektów i na tym, jak te obiekty są ze sobą powiązane. Na przykład na poniższym schemacie obiektu wszystkie trzy konta bankowe są powiązane z bankiem. Tytuły klas przedstawiają rodzaje kont (oszczędnościowe, rozliczeniowe i karty kredytowe), jakie dany klient może mieć w tym konkretnym banku. Atrybuty klasy są różne w przypadku poszczególnych typów kont. Na przykład karta kredytowa ma limit kredytowy, a konta oszczędnościowe i rozliczeniowe są oprocentowane. Aby lepiej zapoznać się z tym dokumentem, kliknij tutaj.

Diagramy obiektów mogą być wykorzystywane zarówno w bankowości, jak i w innych dziedzinach, ponieważ z łatwością możesz stworzyć diagram obiektów na potrzeby drzew genealogicznych, działów korporacji lub dowolnego innego systemu z powiązanymi ze sobą elementami.

Diagram obiektów – przykład rachunku bankowego

Elementy diagramu obiektów

Diagramy obiektów są proste do stworzenia: składają się z obiektów, które są przedstawione jako prostokąty połączone ze sobą liniami. Zapoznaj się z głównymi elementami diagramu obiektów.

Obiekty

Obiekty są instancjami klas. Na przykład, jeśli „samochód” jest klasą, to Nissan Altima z 2007 roku jest obiektem tej klasy.

Tytuły klas

Tytuły klas to charakterystyczne atrybuty danej klasy. Na diagramie obiektu drzewa genealogicznego tytuły klas zawierają imię, płeć i wiek członków rodziny. Tytuły klas możesz umieszczać jako elementy na obiekcie, a nawet we właściwościach samego obiektu (np. kolor).

Diagram obiektów – tytuły klas

Atrybuty klasy

Atrybuty klasy są przedstawione za pomocą prostokąta z dwoma wypustkami, który wskazuje na element oprogramowania.

Łącza

Łącza to linie, które łączą ze sobą dwa kształty diagramu obiektów. Poniższy schemat obiektu korporacyjnego przedstawia, jak połączone są działy w tradycyjnym schemacie organizacyjnym.

Diagram obiektów – łączenie obiektów

Chcesz stworzyć własny diagram UML? Wypróbuj Lucidchart. Jest szybki, łatwy i całkowicie darmowy.

Utwórz diagram UML

Zastosowania schematów obiektów

Diagramy obiektów przydadzą się deweloperowi w wielu przypadkach. Należą do nich:

 • Badanie konkretnej iteracji systemu ogólnego.

 • Przegląd systemu, który chcesz rozwijać.

 • Testowanie diagramu klas, który został stworzony na potrzeby przedstawienia ogólnej struktury systemu, z wykorzystaniem diagramów obiektów dla konkretnych przypadków użycia.

Inne przykłady diagramów obiektów UML

Zazwyczaj specyfikacje UML nie ulegają zmianie, gdy opisujesz diagram obiektów w różnych językach programowania. UML ma służyć programistom do planowania oprogramowania niezależnego od konkretnych platform. Poniżej przedstawiamy dwa najczęściej używane typy diagramów obiektów w różnych językach programowania.

Diagram Swift

Swift, następca Objective-C, jest językiem programowania służącym do tworzenia rozwiązań dla systemów iOS i macOS. Swift jest przeznaczony do pracy z bazą kodu napisaną w Objective-C dla produktów Apple i jest językiem programowania wybieranym do tworzenia większości aplikacji na rynku Apple. Programiści mogą używać języka Swift do tworzenia instancji dla aplikacji na iPhone’a lub inne urządzenia marki Apple.

Diagram obiektów Java

Istnieją diagramy obiektów, które można wykorzystać w UML-u do opisania instancji, które ostatecznie zostaną zaprogramowane w Javie, a także diagramy opisujące obiekty Javy, które nie mają nic wspólnego z UML-em. Niezależnie od tego, czy zależy Ci na tym pierwszym, czy drugim, Lucidchart pomoże Ci stworzyć mapę planowanej struktury. Wypróbuj to samodzielnie.


Dodatkowe zasoby

Wykorzystaj Lucidchart do współpracy i tworzenia diagramów UML, zakładając konto bezpłatnie już dziś! Nie są wymagane żadne wtyczki ani nie ma konieczności pobierania plików.

Chcesz stworzyć własny diagram UML? Wypróbuj Lucidchart. Jest szybki, łatwy i całkowicie darmowy.

Zacznij

 • Cennik
 • Indywidualny
 • Zespół
 • Przedsiębiorstwo
 • Kontakt z działem sprzedaży
PrywatnośćPrawnyWybór prywatności plików cookiePolityka plików cookie
 • linkedin
 • twitter
 • instagram
 • facebook
 • youtube
 • glassdoor
 • tiktok

© 2024 Lucid Software Inc.