Szablony schematów organizacyjnych i ich przykłady

Czas czytania: około 8 min

Tematy:

  Content

  Schematy organizacyjne są niezbędne, kiedy próbujesz uporządkować pracę swoich pracowników lub kiedy pracujesz z dużym zespołem — wszyscy muszą wiedzieć, czym zajmą się w organizacji i jakie zadania będą musieli wykonać, a wizualna prezentacja pozwoli im to szybko zrozumieć.

  Jednak schematy organizacyjne mogą również stać się pracochłonne. Zebranie potrzebnych informacji, a tym bardziej nadanie im profesjonalnej struktury, może zająć dużo czasu, a jeśli Twoja organizacja rozrasta się lub ulega ciągłym przemianom, musisz często sprawdzać, czy schemat jest aktualny.

  Zależy nam na tym, aby komunikacja w formie wizualnej przynosiła Ci korzyści i nie miała żadnych wad. W tym przewodniku znajdziesz szablony schematów organizacyjnych przeznaczone dla różnych organizacji i sytuacji. Niezależnie od tego, czy prowadzisz restaurację, czy kierujesz zgromadzeniem religijnym, Lucidchart pomoże Ci wyznaczyć zakres obowiązków i zadbać o porządek w zespole.

  Kliknij dowolny z podanych szablonów, aby otworzyć i edytować go bezpośrednio w Lucidchart. A jeśli nie masz jeszcze konta, możesz łatwo je założyć.

  Pusty szablon schematu organizacyjnego
  Szablon hierarchicznego schematu organizacyjnego
  Szablon schematu organizacyjnego macierzy
  Płaski szablon schematu organizacyjnego
  Szablon schematu organizacyjnego HR
  Szablon schematu organizacyjnego firmy
  Szablon schematu organizacyjnego restauracji
  Szablon schematu organizacyjnego partnerstwa
  Szablon schematu organizacyjnego firmy
  Szablon schematu organizacyjnego projektu
  Szablon schematu organizacyjnego hotelu
  Szablon schematu organizacyjnego biura podróży
  Szablon schematu organizacyjnego fabryki
  Szablon schematu organizacyjnego wydarzenia
  Szablon schematu organizacyjnego kościoła
  Szablon geograficznego schematu organizacyjnego
  Szablon schematu organizacyjnego zespołu Scrum

   

   

  Pusty szablon schematu organizacyjnego

  Czasami musisz po prostu zacząć od początku. Korzystając z naszego pustego szablonu schematu organizacyjnego, możesz dostosować jego wygląd do potrzeb swojej grupy. Wystarczy kliknąć dowolne pole, a pojawi się okno dialogowe, w którym możesz wpisać nazwiska, tytuły, numery telefonów i inne potrzebne informacje.

  pusty szablon schematu organizacyjnego
  Pusty schemat diagramu organizacyjnego (kliknij obrazek, aby zmodyfikować)

   

  Szablon hierarchicznego schematu organizacyjnego

  Szablon hierarchicznego schematu organizacyjnego łączy pracowników z ich przełożonymi, począwszy od jednej osoby na szczycie, zazwyczaj dyrektora generalnego lub innej osoby na stanowisku kierowniczym. W zależności od tego, kto komu podlega, prawdopodobnie podzielisz ten schemat organizacyjny według działów. Więcej informacji o głównych typach schematów organizacyjnych znajdziesz w tym artykule.

  szablon hierarchicznego schematu organizacyjnego
  Szablon hierarchicznego schematu organizacyjnego (kliknij obrazek, aby zmodyfikować)

   

  Matrycowy szablon schematu organizacyjnego

  Tradycyjna struktura schematu organizacyjnego nie sprawdza się w każdej firmie, zwłaszcza jeśli muszą ze sobą współpracować zespoły z różnych działów. Matrycowy schemat organizacyjny — o strukturze siatki — przedstawia zespoły i relacje sprawozdawcze, które występują w przypadku specjalnych projektów.

  szablon schematu organizacyjnego macierzy
  Szablon schematu organizacyjnego matrycy (kliknij obrazek, aby zmodyfikować)

   

  Szablon płaskiego schematu organizacyjnego

  Jeśli zarządzasz start-upem lub nie istnieje żaden poziom pomiędzy kadrą kierowniczą a pracownikami pierwszego szczebla, możesz wypróbować szablon płaskiego schematu organizacyjnego. Ten rodzaj schematu organizacyjnego (i związana z nim postawa biznesowa) sprzyja bardziej otwartej komunikacji.

  szablon płaskiego schematu organizacyjnego
  Szablon płaskiego schematu organizacyjnego (kliknij obrazek, aby zmodyfikować)

   

  Szablon schematu organizacyjnego działu kadr

  Kiedy pracownicy Twojej firmy mają pytania dotyczące rekrutacji otwartej lub programu poleceń, wiedzą, że powinni zwrócić się do działu kadr, ale nie zawsze znają właściwą osobę, z którą mogą porozmawiać. Szablon schematu organizacyjnego działu kadr pomaga w wyjaśnieniu tej kwestii — informuje pracowników, z kim mają się kontaktować i do jakich zasobów mają dostęp. W Lucidchart możesz nawet zaimportować informacje kontaktowe prosto z BambooHR, aby stworzyć swój diagram.

  Szablon schematu organizacyjnego działu kadr
  Szablon schematu organizacyjnego dla działu kadr (kliknij obrazek, aby zmodyfikować)

   

  Szablon schematu organizacyjnego firmy

  Skuteczna komunikacja jest niezbędna, jeśli chcesz, aby Twoja firma odniosła sukces. Kiedy przedstawisz pracownikom sposób organizacji zespołów przy użyciu tego szablonu schematu organizacyjnego firmy, będą mogli lepiej zrozumieć swoje obowiązki i dowiedzą się, do kogo powinni się zwrócić, kiedy będą mieli pytania lub będą chcieli nawiązać współpracę. Lucidchart sprawia, że schematy organizacyjne są proste, nawet jeśli chcesz je zmodyfikować.

  szablon schematu organizacyjnego firmy
  Szablon schematu organizacyjnego dla firmy (kliknij obrazek, aby zmodyfikować)

   

  Szablon schematu organizacyjnego restauracji

  Choć dania z Twojego menu są przepyszne, nie zdobędziesz 5-gwiazdkowych recenzji, jeśli Twoi goście nie będą zadowoleni z obsługi. Użyj tego szablonu schematu organizacyjnego restauracji, aby śledzić podział ról wśród personelu restauracji, usprawnić komunikację i sprawić, by Twoje usługi były godne polecenia.

  szablon schematu organizacyjnego restauracji
  Szablon schematu organizacyjnego dla restauracji (kliknij obrazek, aby zmodyfikować)

   

  Szablon schematu organizacyjnego partnerstwa

  Kiedy rozpoczynasz współpracę biznesową, dzięki schematom organizacyjnym możesz sprawić, że każda osoba będzie świadoma swoich ról i obowiązków. Skorzystaj z naszego szablonu schematu organizacyjnego partnerstwa, a następnie użyj opcji udostępniania w Lucidchart, aby przesłać te informacje spółce partnerskiej. Jeśli mają dostęp do Twojego dokumentu Lucidchart, mogą nawet dodawać komentarze, które pomogą rozwiać wątpliwości.

  szablon schematu organizacyjnego partnerstwa
  Szablon schematu organizacyjnego dla partnerstwa (kliknij obrazek, aby zmodyfikować)

   

  Schemat organizacyjny przedsiębiorstwa

  Niezależnie od tego, czy właśnie zmieniasz strukturę swojej firmy, czy zatrudniasz dużą grupę nowych pracowników, możesz wykorzystać schemat organizacyjny, aby mieć pewność, że wszyscy wiedzą, jaką rolę odgrywają w szerszej perspektywie. Dostosuj nasz szablon biznesowego schematu organizacyjnego i przechowuj go w Confluence, na Dysku Google lub w innej zintegrowanej platformie.

  szablon schematu organizacyjnego firmy
  Szablon schematu organizacyjnego dla przedsiębiorstw (kliknij obrazek, aby zmodyfikować)

   

  Szablon schematu organizacyjnego projektu

  Czasami organizacje tworzą zespoły na potrzeby konkretnego projektu. Nawet jeśli masz schemat, który reprezentuje całą organizację, możesz stworzyć nowy dokument dla zespołu tymczasowego. Otwórz nasz szablon schematu organizacyjnego projektu, a pomożesz każdemu członkowi zespołu zrozumieć jego dynamikę i szybko rozpocząć pracę nad projektem.

  szablon schematu organizacyjnego projektu
  Szablon schematu organizacyjnego dla zarządzania projektami (kliknij obrazek, aby zmodyfikować)

   

  Szablon schematu organizacyjnego hotelu

  Potrzeba wielu osób, aby zadbać o fantastyczne wrażenia gości Twojego hotelu – od pracownika, który zarządza recepcją, po osobę, która przygotowuje stek, kiedy gość zamawia posiłek do pokoju. Dzięki naszemu szablonowi schematu organizacyjnego hotelu możesz na bieżąco monitorować te zadania i zidentyfikować, gdzie możesz potrzebować wsparcia.

  szablon schematu organizacyjnego hotelu
  Schemat schematu organizacyjnego dla kierownictwa hotelu (kliknij obrazek, aby zmodyfikować)

   

  Szablon schematu organizacyjnego biura podróży

  Zanim Twoi klienci wyruszą na wakacje lub w podróż służbową, każdy pracownik Twojego biura podróży odegra rolę w zapewnieniu pozytywnych wrażeń z podróży. Niezależnie od tego, czy współpracują z liniami lotniczymi i doradzają w kwestii zakwaterowania, czy też bilansują księgi, możesz klarownie wytłumaczyć pracownikom, na czym polega ich zadanie. Ponadto nasz szablon schematu organizacyjnego biura podróży możesz łatwo dostosować do swoich potrzeb.

  szablon schematu organizacyjnego biura podróży
  Szablon schematu organizacyjnego w podróży (kliknij obrazek, aby zmodyfikować)

   

  Szablon schematu organizacyjnego fabryki

  Przez wieki fabryki usprawniały proces produkcji, aby zwiększyć wydajność i obniżyć koszty. Aby sprawić, że Twoje procesy będą maksymalnie efektywne, skorzystaj z naszego szablonu schematu organizacyjnego fabryki. Dzięki wizualizacji całego zespołu w Lucidchart możesz łatwo określić, gdzie potrzebujesz więcej pracowników, a gdzie możesz usprawnić proces.

  szablon schematu organizacyjnego fabryki
  Szablon schematu organizacyjnego fabryki (kliknij obrazek, aby zmodyfikować)

   

  Szablon schematu organizacyjnego wydarzenia

  Nie pozwól, by planowanie wydarzeń stało się zbyt stresujące. Za pomocą naszego szablonu schematu organizacyjnego w Lucidchart możesz ustalić, kto będzie uczestniczył w wydarzeniu. Teraz już wiesz, gdzie się zwrócić, aby miejsce wyglądało pięknie, jedzenie smakowało wyśmienicie, a wszelkie zaplanowane wydarzenia przebiegały bez zakłóceń.

  szablon schematu organizacyjnego wydarzenia
  Schemat diagramu organizacyjnego dla planowania imprez (kliknij obrazek, aby zmodyfikować)

   

  Szablon schematu organizacyjnego kościoła

  Pomóż innym — zarówno z Twojego zgromadzenia, jak i spoza niego — zrozumieć, jak wygląda organizacja Twojego kościoła. Ten szablon schematu organizacyjnego obejmuje liderów religijnych, urzędników, członków i wolontariuszy, dzięki czemu każdy może wypełniać swoje obowiązki.

  szablon schematu organizacyjnego kościoła
  Szablon schematu organizacyjnego dla Kościoła (kliknij obrazek, aby zmodyfikować)

  Poznaj lepiej swój schemat organizacyjny

  Schematy organizacyjne często informują o czymś więcej niż tylko o relacjach hierarchicznych. Może służyć jako centralny zbiór wszelkiego rodzaju informacji o pracownikach (lokalizacja, numer telefonu, identyfikator przełożonego itp.). Im więcej informacji, tym lepiej, prawda? Jest tylko jeden problem: hierarchiczny układ schematów organizacyjnych nie zawsze jest najlepszym sposobem na przedstawienie tych dodatkowych informacji.

  Widok grupowy w Lucidchart pozwala uporządkować schematy organizacyjne według kryteriów innych niż hierarchia, tworząc nowe diagramy na podstawie oryginalnego schematu organizacyjnego.

  Schemat organizacyjny według lokalizacji
  Widok grupy schematów organizacyjnych według lokalizacji (kliknij obrazek, aby zmodyfikować)

  Geograficzny schemat organizacyjny

  Kiedy Twoja organizacja się rozrasta, może się okazać, że jej pracownicy są rozmieszczeni w wielu budynkach, miastach, a nawet krajach. Osoby przebywające w różnych miejscach często pojawiają się na tym samym schemacie organizacyjnym — w końcu wszyscy należą do tej samej organizacji. Jest to świetny sposób na przedstawienie struktury całej firmy, ale czasami możesz potrzebować szybko sprawdzić, którzy pracownicy pracują w poszczególnych lokalizacjach.

  W powyższym przykładzie zaczęliśmy od standardowego schematu organizacyjnego, który przedstawia imię i nazwisko każdego pracownika, stanowisko lub rolę oraz miejsce w hierarchii firmy. Następnie, korzystając z widoku grupowego Lucidchart, pogrupowaliśmy pracowników według lokalizacji. W drugiej zakładce Lucidchart automatycznie wygenerował dwa kontenery, oznaczone jako San Francisco i Nowy Jork, i posortował w nich pracowników. W rezultacie powstał geograficzny schemat organizacyjny, czyli diagram, który jako strukturę organizacyjną wykorzystuje lokalizację, a nie hierarchię.

   

  Schemat organizacyjny według zespołu scrum

  Jeśli Twoja firma lub organizacja wykorzystuje metodę scrum do zarządzania projektami, na schemacie organizacyjnym prawdopodobnie znajdzie się numer zespołu każdego pracownika. Jednak ze względu na standardowy, hierarchiczny układ schematów organizacyjnych nie ma prostego sposobu, by zobaczyć członków danego zespołu — aby tego dokonać, musisz przeskanować cały schemat. Grupowanie według zespołów scrumowych pozwala szybko sprawdzić, którzy pracownicy należą do poszczególnych zespołów i zidentyfikować nieprzypisane osoby;

  Poniższy schemat organizacyjny zespołu scrumowego został wygenerowany na podstawie tradycyjnego płaskiego schematu organizacyjnego. Pola na oryginalnym diagramie były oznaczone kolorami, aby przedstawić różne zespoły scrumowe, ale nie był to najlepszy sposób wizualizacji informacji. Korzystając z widoku grupowego Lucidchart, wygenerowaliśmy nowy diagram (zdjęcie poniżej), który w prosty i skuteczny sposób przedstawia zespoły scrumowe i ich członków.

  schemat organizacyjny według zespołu scrum
  Widok grupy schematu organizacyjnego według zespołu Scrum (kliknij obrazek, aby zmodyfikować)

  Jak zaimportować schemat organizacyjny

  Chcesz zaoszczędzić jeszcze więcej czasu? Po zarejestrowaniu się w Lucidchart możesz automatycznie generować wykresy organizacyjne na podstawie danych zawartych w pliku CSV. Obejrzyj poniższy film, aby dowiedzieć się więcej.

  Jak dodać schemat organizacyjny do Dokumentów Google

  Masz już schemat organizacyjny, ale jak sprawić, by współpracownicy mogli go przeglądać i używać? Jeśli twoja firma korzysta z pakietu G Suite, możesz dodać swój schemat organizacyjny do Dokumentów Google, dzięki czemu będzie on łatwo dostępny. Nasz dodatek Lucidchart do Dokumentów Google pozwoli Ci nawet na aktualizację wstawionych diagramów jednym kliknięciem. Przeczytaj nasz wpis na blogu, aby dowiedzieć się więcej, lub pobierz dodatek już teraz.

  Mamy nadzieję, że te schematy organizacyjne zwiększą efektywność i sprawią, że wszyscy będą działać w sposób skoordynowany, niezależnie od tego, jak wielki jest Twój zespół. 

  Lucidchart

  Niezależnie od tego, czy korzystasz z jednego z powyższych szablonów, czy też zaczynasz od zera, zobacz nasze zaawansowane funkcje wykresu organizacyjnego w Lucidchart.

  Dowiedz się więcej

  O Lucidchart

  Lucidchart, oparta na chmurze inteligentna aplikacja do tworzenia diagramów, to podstawowy składnik pakietu do współpracy wizualnej firmy Lucid Software. To intuicyjne, działające w chmurze rozwiązanie umożliwia zespołom współpracę w czasie rzeczywistym nad tworzeniem flowchartów, makiet, diagramów UML, map podróży klienta i nie tylko. Lucidchart pozwala zespołom szybciej kształtować przyszłość. Lucid z dumą obsługuje czołowe firmy na całym świecie, takie jak Google, GE i NBC Universal, a także 99% firm z listy Fortune 500. Partnerami Lucid są najwięksi liderzy branży, między innymi Google, Atlassian i Microsoft. Od momentu powstania firma otrzymała liczne nagrody za produkty, działalność i kulturę pracy. Więcej informacji można znaleźć w witrynie lucidchart.com.

  Zacznij tworzyć diagramy z Lucidchart już dziś — wypróbuj za darmo!

  Zarejestruj się za darmo

  lub kontynuuj z

  Zaloguj się za pomocą GoogleLogowanieZaloguj się za pomocą MicrosoftLogowanieZaloguj się za pomocą SlackLogowanie

  Rejestrując się, wyrażasz zgodę na warunki korzystania z usługi i potwierdzasz przeczytanie ze zrozumieniem polityki prywatności.

  Zacznij

  • Cennik
  • Indywidualny
  • Zespół
  • Przedsiębiorstwo
  • Kontakt z działem sprzedaży
  PrywatnośćPrawny

  © 2024 Lucid Software Inc.